HOME
OFFICERS
DISTRICT OFFICERS
LPMIGM
COMMITTEES
COUNCILS
AWARDS
REPRESENTATIVES
COMMITTEES 2017-2018
Advisory Appeals & Grievances
Earl J. Mickey Durand, Chairman John Belanger, Chairman
Howard F. Entwistle, Jr. Edward Reine
Vernon Atkinson Don Sonnier
Tim Riley, Jr. Frank duTreil
Tim Riley, Sr.
All Past IGM


Archives By-Laws
Jules F. “Jeff” Webb, Chairman W. James “Jim” Hill III, Chairman
Howard F. Entwistle, Jr. Howard F. Entwistle, Jr.
Tim Riley, Sr. Tim Riley, Sr.
Edwin “Ed” Horton Edwin “Ed” Horton
Jeffrey Manor Earl J. Mickey Durand
Terry Fowler


Charters & Dispensations Credentials & Registration
Roy B. Tuck Jr., Chair Emeritus Dale E. Johnson, Chairman
Larry Plaissance, Chairman Edwin “Ed” Horton, Vice Chairman
W. Robert Laurents Tim Riley, Sr.
Eugene Dawson Conrad Gauthier
George Scanlan


Distribution Festivals
W. Robert Laurents, Chairman John Sharlow, Chairman
John Belanger, Vice Chairman All District Deputy IGM
Robert Durham, Jr. All District Grand Lectures
Bowdre McDowell Tim Riley, Jr.


Finance Foreign Correspondence
Harold H. Young, Chairman Emeritus Edwin “Ed” Horton, Chairman
W. Robert Laurents, Chairman Lloyd Hebert
Earl J. “Mickey” Durand Carle Jackson
Richard L. James
Wm. Keith Powell, Sr.
All elected Grand Council line officers


Housing/Best Western Masonic Law & Jurisprudence
Vernon Atkinson, Chairman W. James “Jim” Hill III, Chairman
Earl J. “Mickey” Durand, Vice Chairman John Belanger, Vice Chairman
Wm. Keith Powell, Vice Chairman Howard F. Entwistle
Glenn Bledsoe Michael Laurence
L. Chad Koelling Terry Fowler


Necrology Perpetual Membership
Vernon Atkinson, Chairman Allen Tidwell, Chairman
Michael Carpenter Eugene Dawson, Vice Chairman
Lloyd Hebert Vernon Atkinson
Al Simms, Jr. Tim Riley, Sr.
All elected/appt. Grand line officers


Philanthropies (CMMRF) Program & Arrangements
Andrew Stevenson, Sr., Chairman Michael Laurence, Chairman
John Sharlow, North Section Eugene Dawson
Terry Fowler, Central Section Andrew Stevenson
Edward Leboeuf, South Section Edwin “Ed” Horton
Charles Bertrand, Vice Chairman Robert “Bob” Durham
Vernon Atkinson Hospitality Committee – Lady Chairman
All elected/appt. Grand line officers Hospitality Committee Grand Commandery


Publication State of Order
Richard L. James, Chairman Howard F. Entwistle, Jr., Chairman
Steve Pence Vernon Atkinson
Michael Laurence Don Sonnier
Eugene Dawson
Andrew Stevenson, Sr.
All Companions and Councils


Time and Place Youth Program
Michael Laurence, Chairman Rory Bozeman, Chairman
Michael Watts, Vice Chairman J. Andrew Owen
Samuel B. Owen John T. Williamson
William R. Richards


York Rite Awareness Work & Education
Don Sonnier, Chairman Carle Jackson, Chairman
Richard Fox, Vice Chairman W. A. Morris, Chairman Emeritus
Darin West Michael Laurence, Vice Chairman
Eugene Dawson Michael Watts, Vice Chairman
L. Chad Koelling Samuel B. Owen, Vice Chairman
John Belanger Tim Riley, Jr.
John Amador Ion Lazar


Hospitality Committee
Sharon Powell, Chairwoman Barbara Durham
Janey Riley, Co-Chairwoman Janice James
Maddie Lazar, Co-Chairwoman Julia Radosti
Wallice House, Emeritus Ladies Melanie Jackson
Pearle Maise, Emeritus Ladies Sharon Bertrand
Ladies of Companions/Sir Knights Carolyn Edgar
Linda Riley Carolyn Young
Margret Laurence Elizabeth Fox
Nona Entwistle Fay Belanger
LaJuan Durand Kay Kussmann
Elaine Atkinson